Recykláty v oknech

 

Recyklát používaný v plastových oknech je vyráběn ze starých plastových oken (plast je oddělen od ostatního materiálu, očištěn a rozmělněn) nebo z odpadu vznikajícího při výrobě oken (např.odřezky). Vzniká granulát, který je dále dle předpisů zpracováván na plnohodnotné plastové profily.

 

Odkud se recyklát bere?

Jelikož mají plastová okna dlouhou životnost a ve větší míře se používají teprve v posledních letech, je plastových oken určených k recyklaci zatím nedostatek. V budoucnu bude dosloužilých plastových oken přibývat – s ohledem na ekologii je správné, že už dnes existuje technologie, díky níž je možno tento „odpad“ recyklovat a vyrábět z něho plnohodnotný materiál pro opětovnou výrobu plastových profilů.

Dnes už recykláty používá velká část předních výrobců PVC profilů – jsou členy organizace REWINDO, která se zabývá organizací sběru, třídění a využití odpadu z plastových oken. Členové organizace REWINDO se dobrovolně zavázali dodávat stará okna a odpady vznikající při výrobě k recyklaci a následnému použití (přispívají tak k ochraně životního prostředí).

 

Proces výroby

Plastové profily s použitím recyklátu jsou vyráběny v procesu koextruze. Jedná se o vysoce vyspělou technologii, díky níž je možno použít současně prvotní a recyklovanou směs. Při výrobě plastových profilů jsou ve speciálně upravených strojích současně vytlačovány obě směsi (prvotní a recyklovaná), prvotní směs je „natavena“ na recyklát, čímž je zaručena jejich neoddělitelnost. S ohledem na vysoké náklady disponují technologií koextruze pouze někteří výrobci plastových okenních profilů. Je možné ji označit jako určitý nadstandard v tomto odvětví. Firmy, které do této špičkové technologie investovaly si uvědomují, že svým zákazníkům nabízejí výrobek prvotřídní kvality a navíc pamatují na životní prostředí.

 

Vlastnoti recyklátu

Technické vlastnosti a tepelněizolační parametry plastových oken obsahujících recyklát nejsou ničím horší, než vlastnosti oken, které ho neobsahují. Jeho nevýhodou je však obtížnost získání stejného barevného odstínu. Proto se recyklovaná směs používá pro výrobu pouze vnitřních neviditelných částí okenních profilů, vnější částí jsou vyráběny z prvotní směsi. Recyklovaná směs je „schována“ uprostřed profilu ne proto, že chce výrobce její použití utajit, ale proto, že není možné zaručit stejný odstín použitého recyklátu.

 

Zastánci i odpůrci

Recyklát v plastových oknech je často diskutovaným tématem, jeho použití má mnoho zastánců i odpůrců. Pozitivní postoj mají organizace zabývající se ochranou životního prostředí, EU i výrobci, kteří se rozhodli přispívat k ochraně ŽP (tito výrobci si jsou vědomi, že nabízejí kvalitní výrobek a použití recyklátu nijak netají). Naopak mnoho výrobců a prodejců, kteří nabízejí pouze profily bez recyklátu, zpochybňuje jeho kvalitu…otázkou je, zda oprávněně, nebo je to jeden ze způsobů jak znevýhodnit konkurenci v boji o zákazníka. Tyto firmy vlastně ani nemají možnost nabízet okenní profily vyráběné v procesu koextruze, neboť dostatečně neinvestovaly do modernizace svých technologií. Tak se často místo propagace svých výrobků a inovace technologií věnují tvorbě "antireklamy" na produkty jiných výrobců. Negativní obraz pomáhají také vytvořit prodejci, kteří se snaží utajit, že nabízejí profily s obsahem recyklátu – ať už k tomu mají jakýkoliv důvod, vzniká dojem, že na recyklátu je něco špatného.

 

Naše nabídka s možností výběru

Je na zvážení každého, zda při výběru oken dá přednost oknům z prvotní směsi, nebo upřednostní okna s použitím recyklátu, kde za výhodnější cenu získá výrobek stejné kvality a navíc pomáhá šetřit životní prostředí. Každý zákazník má mít právo volby, a proto máme v nabídce profily vyrobené s i bez použití recyklátu. Chápeme, že názory a preference našich zákazníků mohou být rozdílné, proto nechceme nikomu nic vnucovat, těm, kteří preferují okenní profily bez recyklátu, nabídneme a zaručíme dodání "čistých" profilů. Naopak zákazníkům, kteří dávají přednost ekologičtějším výrobkům z recyklátu, s klidným svědomím nabídneme i dodáme kvalitní okenní profily s jeho využitím.

 

 

Zdroj informací:

Článek Recyklace na internetových stránkách TROCAL,

Internetové stránky Gealan,

Článek Profily s recyklatovým jádrem na internetových stránkách Vorlíčekplast.

 

 

  AKCE
 • Nabízíme okna za výhodné ceny - chcete se dozvědět více o aktuální nabídce skladových oken? Přejděte do sekce Výprodej skladových zásob.

   
 • Při objednání výměny oken u 3 a více bytů (současně) - množstevní sleva 5%.

  Při objednání výměny oken u 5 a více bytů (současně) lze dohodnout individuální množstevní slevy!

   

   
  NOVINKY
 • Další novinka v naší nabídce - 5-komorový profil Brűgmann Pasive Window vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy. Díky ocelové výztuži s polyuretanovou pěnou dosahuje výborných tepelněizolačních vlastností!

   
Najdi na webu